Proof Bitümlü Örtü Uygulamaları

Betona Yapışan (Proof) Bitümlü Örtüler İle Su Yalıtımı

Son dönmelerde karşımıza çıkan bu tip bitümlü örtülerde örtülerin üretiminde kullanılan bitüm özel kimyasallar ile modifiye edilirler. Bu modifikasyon sayesinde örtüler, betonun kalıba veya tabana uyguladığı hidrostatik basınçla ve hidratasyon ısısıyla betona yapışırlar. Bu teknoloji ile taşıyıcılı bir membranın betona yapışması sağlanarak olası kaçaklarda örtü ile beton arasında suyun ilerlemesi engellenmiş olur.

İçinde taşıyıcı olmasından dolayı yırtılma dirençleri de çok yüksek olan proof bitümlü örtüler hem temel tabanında hem de tek yüz perdelerde kullanım sağladığı avantajlardan dolayı yaygın bir kullanıma sahiptir.

 

Ürünler tabanda çift ve tek keçe taşıyıcılı olarak (H tipi) kullanılabilirken perdelerde (V tipi) örtüler tercih edilmelidir.

Avantajları

  • Taze dökülen betonun kürlenmesi sırasında ortaya çıkan hidratasyon ısısı sayesinde özel formülasyonu sürekli, homojen ve mükemmel yapışma sağlar.
  • Hava ve su geçişlerini önler. Olası herhangi bir küçük sızıntı tam noktada bloke edilir.
  • Hidrostatik basınca,yırtılma ve darbelere karşı üstün direnç gösterir. Şantiyedeki delici unsurlara,yaya trafiğine ve üzerine gelebilecek ağır yüklere karşı üstün direnç gösterir.
  • Membranın özel formülasyonu ile birlikte ince kum bir koruma katmanı yaratır. Böylece proof bitümlü örtüler bir koruma betonuna ihtiyaç duyulmadan su yalıtım sistemi üzerinde doğrudan çalışılmasına izin verir. Beton kür yapmaya başladığında hidratasyon ısısı ile ince kumlu yüzey hafifçe yumuşayarak membranın betona mükemmel şekilde kaynaşmasını sağlar
  • Membran grobeton üzerine tek kat uygulanır
  • Kendinden yapışkanlı ve şaluma ile uygulanabilen bindirme payı sayesinde ek yerlerinde ideal yapışma sağlanır.