Epoksi Kaplama

Epoksi Kaplama Uygulaması

 

İsoco olarak epoksi reçinelerle farklı mekanlara ihtiyaca özel kaplamalar yapıyoruz. Çok çeşitli epoksi türevli ürünlerin uygulaması konusunda ihtisaslaşmış ekiplerimizle yüzeyinizi inceliyor, ihtiyacınıza karar veriyor, projelendirip, en önemli detaylardan biri olan yüzey hazırlıklarını tamamlayıp epoksi kaplamaları gerçekleştiriyoruz.

 

 

Sağlam bir epoksi uygulamasında en önemli unsurlardan biri belirtildiği üzere yüzey hazırlığıdır aşağıdaki işlemler mutlak suretle yapılmalıdır.

  • Yüzeyler duruma göre shotblast veya elmas uçlu frezeler ile silinerek epoksinin yapışacağı sağlam zemine ulaşılmalıdır.
  • Derzler ve çatlaklar V şeklinde açılmalıdır.
  • Yüzeyde nem olmamasına dikkat edilmeli, tüm yüzey endüstriyel vakumlu süpürgelerle süpürülmelidir.

 

Uygulamasını yaptığımı epoksi kaplama çeşitleri ile  kullanım alanlarını ve avantajlarını aşağıda  bulabilirsiniz.

 

Kendinden yayılan epoksi, zemin yüzeyinde pürüzsüz, dayanıklı ve seviyeli bir doku oluşturur. Yeni, eski, çatlak veya hasar görmüş beton zeminlere uygulanır. Kendiliğinden yayılan epoksi zeminler yalnızca parlak, kusursuz bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ticari, endüstriyel ve konut alanlarına hitap eden birçok farklı renkte uygulanabilir.

 

Kullanım Alanları : Üretim binaları, depolar, showroomlar, ticari garajlar, mutfaklar, spor tesisleri ve daha fazlası.

 

Avantajları : Darbe dayanımı yüksektir / Kimyasal ve mekanik aşınmaya karşı dayanıklıdır/ Uygulanması kolaydır/ Yapışma mukavemetleri çok yüksektir / Solventsizdir / Mekanik ve kimyasal dayanımı yüksektir.

Portakal kabuğu epoksi kaplamalar, zemin yüzeyinde pürüzlü, dayanıklı ve seviyeli bir doku oluşturarak yeni, eski, çatlak veya hasar görmüş beton zeminlere uygulamak için kullanılır. Portakal kabuğu  epoksi zeminler yalnızca kaymazlık sağlamaz aynı zamanda, kusursuz bir görünüm de sağlar. Ticari, endüstriyel ve konut alanlarında birçok farklı renkte uygulanabilir.

 

Kullanım Alanları : Üretim binaları, depolar, showroomlar, ticari garajlar ve otoparklar, mutfaklar, spor tesisleri ve daha fazlası.

 

Avantajları : Grenli olduğundan kaymazlık sağlar / Darbe dayanımı yüksektir / Kimyasal ve mekanik aşınmaya karşı dayanıklıdır / Uygulanması kolaydır / Yapışma mukavemetleri çok yüksektir / Solventsizdir / Mekanik ve kimyasal dayanımı yüksektir.

Bu kaplamalar en ince epoksi kaplamalar olarak geçer. Ağır yüklerin olmadığı daha çok yaya trafiğinin olduğu yerlerde tercih edilirler. Epoksi Coating kaplama temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Kolay temizlenir az oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır. Hafif portakal kabuğu desenli bir uygulamadır. İnce kaplama sınıfına girer. Yaklaşık 0,3-1,0 mm kalınlığındadır.

 

Kullanım Alanları : Laboratuvarlar, depolar, showroomlar, ticari garajlar ve otoparklar, iç mekan koridorlarve odalar spor tesisleri.

 

Avantajları : Toz tutmaz, su geçirmez / Anti bakteriyeldir / Sürtünme, aşınmaya ve darbeye az oranda dayanıklıdır / Temizliği kolaydır / Hızlı ve kolay uygulanır / Bakım maliyetleri düşüktür.

Ağır hizmet epoksi kaplamalardır. Uygulamalarda epoksi kalınlıkları arttırıldıkça kaplamanın taşıma kapasitesi de artacağından dolayı kalın kaplamalar olarak uygulanırlar. Kalınlıkları 2-3 mm arası hatta daha fazla olabilmektedir.

 

Kullanım Alanları : Üretim binaları, hangarlar, depolar, showroomlar, ticari garajlar, spor tesisleri ve daha fazlası.

 

Avantajları : Darbe dayanımı yüksektir / Kimyasal ve mekanik aşınmaya karşı dayanıklıdır/ Uygulanması kolaydır/ Yapışma mukavemetleri çok yüksektir / Solventsizdir / Mekanik ve kimyasal dayanımı yüksektir.

Statik elektrik oluşmaması gereken mekanlarda tercih edilirler. Kaplamanın en büyük avantajı oluşan statik elektriğin zeminden bakır baralara ulaşmasını sağlar ve buradan da topraklama hattına iletilmesini sağlamasıdır.  Böylece ortamda statik elektrikten dolayı hassas cihazların etkilenmemesi sağlanırken, patlayıcı madde üretilen mekanlarda da iş güvenliği sağlanmış olur. Kaplama yüzeyi genel olarak self level kaplama ile aynıdır.

 

Kullanım Alanları : Patlayıcı maddeler üretim tesisleri, ameliyathaneler, bilgisayar ve kayıt odaları elektronik ekipmanların fazla kullanıldığı tüm mekanlar

 

Avantajları : Elektrik iletimini sağlayarak yüzeyde elektrik birikmesine engel olur. / Darbe dayanımı yüksektir / Kimyasal ve mekanik aşınmaya karşı dayanıklıdır/ Uygulanması kolaydır/ Yapışma mukavemetleri çok yüksektir / Solventsizdir.