Poliüretan Kaplama

Poliüretan  Kaplama Uygulaması 

 

Poliüretan reçinelerle farklı mekanlara ihtiyaca özel kaplamalar yapıyoruz. Farklı esneklikte ve görsellikte olan ürünlerin uygulaması konusunda ihtisaslaşmış ekiplerimizle yüzeyinizi inceliyor, ihtiyacınıza karar veriyor, projelendirip, en önemli detaylardan biri olan yüzey hazırlıklarını tamamlayıp ihtiyacınız olan kaplamaları gerçekleştiriyoruz.

İyi bir poliüretan zemin uygulamasında epoksi kaplamalarda da olduğu gibi en önemli unsurlardan biri belirtildiği üzere yüzey hazırlığıdır aşağıdaki işlemler mutlak suretle yapılmalıdır.

 

 

 

  • Yüzeyler duruma göre shotblast veya elmas uçlu frezeler ile silinerek astarın yapışacağı sağlam zemine ulaşılmalıdır.
  • Derzler ve çatlaklar V şeklinde açılmalıdır.
  • Yüzeyde nem olmamasına dikkat edilmeli, tüm yüzey endüstriyel vakumlu süpürgelerle süpürülmelidir.

Uygulamasını yaptığımız poliüretan kaplama çeşitleri esnek-yarı esnek-sert olmak üzerek 3 çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kullanılan poliüretan ürünler aromatik ve alifatik olmak üzere 2 çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Aromatik ürünler daha ekonomik kaplamalardır. Sararma dirençleri olmadığından güneş ışığında sararma yapabilirler. Bu sebeple aromatik kaplamalar güneş görmeyen kapalı mekanlarda tercih edilmelidir. Alifatik kaplamalar ise sarama direnci olan kaplamalardır, aromatik kaplamalara oranla biraz daha yüksek maliyetlidir. Güneş ışığı gören mekanlarda tercih edilir, renk değişikliklerine uğramazlar.

 

Genel olarak poliüretan zemin kaplamalarının kullanım alanlarını ve avantajlarını aşağıda  bulabilirsiniz.

 

Ofisler, mağazalar / Uçak ve motor bakım atölyeleri / Alışveriş merkezleri, marketler / Oteller, spor ve fitness salonları / Sergi salonları, sanat galerileri / Okullar, kütüphaneler / Hastaneler, sağlıkla ilgili mekanlar

  • Estetiktir
  • Hijyeniktir
  • Kaymaz
  • Çabuk temizlenebilir
  • Çatlak köprüleme özelliği taşır
  • Dekoratif uygulama alanları sağlar
  • Darbe sesi yalıtımı sağlar.

poliüretan mı epoksi miGenel olarak Epoksi zemin kaplaması daha serttir. Poliüretan döşemeye göre daha yüksek dayanıklılığa ve daha yüksek basınç dayanımına sahiptirler. Öte yandan poliüretan zemin kaplamaları tipik olarak “daha yumuşaktır”. Daha esnektirler ve dolayısıyla çizilmeye karşı daha dayanıklıdırlar. PU döşeme, etkiyi epoksi döşemeden çok daha iyi emebilir. PU döşemenin daha esnek olması nedeniyle, çok katlı otoparklar gibi daha esnek olan veya titreşimlere neden olan alt tabakalar için iyi bir seçimdir. PU kaplamanın esnekliği, beton (alt tabaka) çatlaklarının kaplama boyunca hareket etmesini ve üst yüzeyde görünmesini önlemek için bir su yalıtım tabakası görevi de görebilmektedir.

 

Kimyasal saldırı söz konusu olduğunda, poliüretan zemin kaplaması, özellikle zeminin laktik asitlere ve diğer meyve asitlerine maruz kaldığı süt, süt ve içecek üretimi gibi gıda endüstrilerinde daha iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, zemin akü asitlerine (sülfürik asitler) maruz kalırsa, epoksi zemin kaplaması daha iyi bir seçim olabilmektedir. Ama burada da doğru reçine seçimi önemlidir.  Kimyasal maruziyetle ilgili önemli bir not, kaplamanın rengini değiştirebilmesidir. Zemindeki herhangi bir kimyasal sızıntının veya maruz kalmanın, çevreye zarar verebilecek penetrasyon ve hasardan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede giderilmesi gerekir. Tesiste kullanılan kimyasallar önceden anlaşılarak doğru zemin kaplama sistemi önerilebilir. Pu döşeme malzemeleri neme karşı çok daha hassastır. Bir PU döşeme malzemesinin uygulanması sırasında oluşabilecek herhangi bir yoğuşma, zemin nemi veya aşırı yüksek nem, üst yüzeyde kabarcıklar, kabarcıklar, küçük delikler ve kırışıklıklar açısından ağır hasarlara ve ayrıca beton alt tabakadan ayrılma sorunlarına neden olabilir. Epoksi zemin kaplama malzemeleri de neme karşı duyarlıdır ancak PU döşeme malzemeleriyle kıyaslandığında çok fazla değildir. Pu döşeme malzemeleri genellikle epoksi döşeme malzemelerinden daha hızlı kürlenir. Bir projenin kısa sürede teslim edilmesi gerekiyorsa, PU döşeme düşünülebilir. Ancak, PU zemin kaplama malzemelerinin uygulanması, daha hızlı kap ömrü nedeniyle deneyimli uygulayıcılar gerektirir. PU döşeme malzemesi genel olarak biraz daha pahalıdır. Piyasada birçok endüstriyel zemin kaplama ürünü bulunmaktadır. Fiyatın her zaman tek faktör olmadığını, daha çok tesis ve / veya amaçlanan amaç için doğru malzeme türünü düşünmekle ilgili olduğunu anlamak önemlidir. Proje ihtiyaçlarınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.